Monthly Archives: December 2014

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας στο Πνευματικό Κέντρο της ενορίας των Φαρρών. Οι μαθητές με όλους τους εκπαιδευτικούς πραγματοποίησαν μια ωραία ζεστή χριστουγεννιάτικη γιορτή με θεατρικά δρώμενα και τραγούδια που χειροκροτήθηκαν από την παρουσία του κοινού.

Επίκαιρα για το μήνυμα της γιορτής των Χριστουγέννων μίλησε ο Δ/ντής του Σχολείου.

Ο Συλλογος Γονέων μοίρασε δώρα  και παραδοσιακά γλυκά στους μαθητές και όλο το κοινό .

χριστουγεννα 2014 056χριστουγεννα 2014 065 χριστουγεννα 2014 052 χριστουγεννα 2014 064 χριστουγεννα 2014 070 χριστουγεννα 2014 147

χριστουγεννα 2014 150

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ:ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Με μεγάλη επιτυχία οι γονείς του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Φαρρών, παρακολούθησαν την ημερίδα που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Διδακτικού προσωπικού στο πλαίσιο του κοινωνικού σχολείου από την υπεύθυνη ψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού με θέμα: ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ.

Οι γονείς είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν θέματα που τους απασχολούν σχετικά με τη συμπεριφορά των παιδιών τους. Την εκδήλωση προλόγησε ο Δ/ντής του Σχολείου  και ο Προϊστάμενος του Νηπιαγωγείου.

Στο κλίμα των ημερών  των Χριστουγέννων οι μαθητές μαζί με τους γονείς  τους, αγόρασαν σχολικά  είδη από το εθελοντικό παζάρι, τα χρήματα τα οποία θα δοθούν σε ένδειξη φιλανθρωπικού χαρακτήρα στο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

θεατρο 256 θεατρο 253 θεατρο 251

θεατρο 254

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία  τα σχολεία θα ειναι κλειστά απο τις 24 Δεκεμβρίου μέχρι 7 Ιανουαρίου. Έτσι τα σχολεία θα θα ανοίξουν πάλι την Πέμπτη 8 Ιανουαρίου 2015.

Από τη Δ/νση του Σχολείου

ΧΡΙΣΤΟΥΓΙΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ

Σας προσκαλούμε στην Χριστουγιεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας την Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα  19.00 στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου της ενορίας.

Τη γιορτή μας πλαισιώνει και ο  Σύλλογος Γονέων με πολλές εκπλήξεις.

ο Δ/ντής του Σχολείου                         ο  Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ Ο Δ/ΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ENHMEΡΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Σε συνεργασία με το τμήμα Αγωγής Υγείας Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Αχαϊαςπραγματοποίηκε μια χρήσιμη ενήμερωση   στις 11/12/2014  από το υπεύθυνο του εργοστασίου ΤΙΤΑΝ με θέμα :ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙoktovris 571oktovris 569oktovris 566

ΗΜΕΡΙΔΑ: ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ-ΑΔΕΡΦΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Το κέντρο Πρόληψης σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας οργάνωσαν ημερίδα στις  30 Οκτωβρίου 2014 προς τους γονείς του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Φαρρών στη μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας: με θέμα ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ-ΑΔΕΡΦΙΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Η εκδήλωση είχε μεγάλη επιτυχία.oktovris 514oktovris 513

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28 ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014

Μ ε μεγάλη επιτυχία πραγματοποιηθηκαν όλες οι εορταστικές εκδηλωσεις για την επέτειο του ΟΧΙ:

ΓΙΟΡΤΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΩΝ

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΩΝ ΦΑΡΡΩΝ

oktovris 510

:oktovris 484oktovris 506oktovris 511

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ

Με μεγάλη εορταστική λαμπρότητα γιορτάστηκε η τοπική θρησκευτική γιορτή των Εισοδίων στις 21 Νοεμβρίου 2014 στον ομώνυμο ναό της ενορίας. Το σχολείο μας συμμετείχε στο εκκλησιασμό και με άγημα στη λιτανεία της ιεράς εικόνας παρουσία όλων των τοπικών αρχών της περιοχής.

oktovris 531oktovris 542oktovris 544oktovris 546oktovris 537oktovris 527

oktovris 535

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας πραγματοποίησε αθλητικές δράσεις στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας αθλητισμού στις 6/10/2014 με πρωτοβουλία του Γυμναστή μας και σε συνεργασία με όλο το διδακτικο προσωπικό στον προαύλιο χώρο. ΄Ολοι οι μαθητές συμμετείχαν στις δράσεις με ενθουσιασμό.

oktovris 422oktovris 424oktovris 427oktovris 428DSCN1783

oktovris 457

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ -ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ

Αγαπητοί μας  γονείς,

το σχολείο μας θα παραγματοποιήσει ΗΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ σε συνεργασία με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου 2014  στις 12.15-13.30 μμ, μαζί με Χριστουγεννιάτικο παζάρι στους γονείς του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου Φαρρών στην αίθουσα υποδοχής του Νηπιαγωγείου μας  από την ψυχολόγο του ιδρύματος.

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ

ο Δ/ντής του Σχολείου           Ο Προιστάμενος του Νηπιαγωγείου